Gimnazjum Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Tarnowie ma siedzibę w budynku przy ulicy Kopernika 5 w Tarnowie. Budynek, w którym mieści się gimnazjum powstał w II połowie XIX wieku, a jego mury mieściły się na przestrzeni lat wiele szkół. W 1999 roku decyzją władz miasta o zmianie sieci szkół podstawowych w Tarnowie po 219 latach działalności Szkoła Podstawowa nr 4 przestała istnieć a w jej budynku rozpoczęło działalność Gimnazjum Nr 2. Od 10 listopada 2005 roku Gimnazjum Nr 2 w Tarnowie nosi imię Mikołaja Kopernika. Zostało ono wyłonione w drodze demokratycznych wyborów, w których wzięli udział nauczyciele, rodzice, uczniowie naszej szkoły. Swoją działalnością dydaktyczno – wychowawczą nasza placówka obejmuje znaczącą liczbę gimnazjalistów, a to że corocznie w murach Gimnazjum Nr 2 w Tarnowie jest przewaga uczniów spoza rejonu, jest dumą naszej szkoły, bo oznacza, że rodzice obdarzają nas zaufaniem i wybierają nasza ofertę edukacyjna jako najkorzystniejszą dla swoich dzieci.

Misją szkoły jest między innymi:

• wszechstronny rozwój uczniów

• system wychowania oparty na zasadach demokracji i indywidualizacji

• wszyscy uczniowie mają równe szanse i są partnerami

• szkoła zapewnia atrakcyjne formy nauczania

• nauczanie języków obcych szansą rozwoju i doskonalenia

Program rozwoju szkoły uwzględnia wszystkie obszary związane z funkcjonowaniem szkoły:

• elastyczność – jest podatny na zmiany

• terminowy i szczegółowy – rozpisany na konkretne zadania

• racjonalny i realny – uwzględniający bazę i możliwości

• pozwalający członkom szkolnej społeczności na odnoszenie sukcesów

• zrozumiały dla wszystkich zainteresowanych

Organami Gimnazjum są:

• Dyrektor Szkoły

• Rada Pedagogiczna

• Rada Rodziców

• Samorząd Uczniowski

W naszym gimnazjum, które ma ambicje być miejscem nie tylko nauki ale i wychowania najważniejszą sprawą jest współpraca wszystkich organów szkoły. Współdziałanie nauczycieli, rodziców oraz uczniów skupionych w Radzie Pedagogicznej, Radzie Rodziców i Samorządzie Uczniowskim, jest bardzo istotne dla rozwoju intelektualnego i  kulturalnego młodzieży oraz prawidłowego funkcjonowania naszego gimnazjum. Zakres zadań i wzajemne relacje organów szkoły zostały zawarte w Rozdziale IV – Organy szkoły – Statut Gimnazjum Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Tarnowie

Statut Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Tarnowie
(plik PDF)

Ślubowanie uczniów klas I - ROTA
(...czytaj więcej...)

ORGANIZACJA GIMNAZJUM

Terminy rozpoczynania i kończenia zajęć dydaktyczno – wychowawczych, przerw świątecznych oraz ferii zimowych i letnich określają przepisy w sprawie organizacji roku szkolnego. Szczegółową organizację nauczania, wychowania i opieki w danym roku szkolnym określa arkusz organizacji szkoły opracowany przez dyrektora. Arkusz organizacji gimnazjum zatwierdza organ prowadzący w porozumieniu z organem sprawującym nadzór pedagogiczny. Podstawową jednostką organizacyjną gimnazjum jest oddział. Liczba uczniów w oddziale w zasadzie nie powinna być większa niż 32. Uczniowie ci w jednorocznym kursie nauki danego roku szkolnego uczą się wszystkich przedmiotów obowiązkowych, przewidzianych planem nauczania i programem wybranym z zestawu programów dla danej klasy, dopuszczonych do użytku szkolnego. Organizację stałych, obowiązkowych i nadobowiązkowych zajęć dydaktycznych i wychowawczych określa tygodniowy rozkład zajęć ustalony przez dyrektora gimnazjum na podstawie zatwierdzonego arkusza organizacyjnego, z uwzględnieniem zasad ochrony zdrowia i higieny pracy.

BAZA GIMNAZJUM

Do realizacji celów statutowych Gimnazjum Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Tarnowie posiada następującą bazę:

• sale dydaktyczne

• sale komputerowe

• sale gimnastyczne

• sale teatralną

• siłownie

• pomieszczenia biblioteczne

• sekretariat

• gabinet Dyrektora i Wicedyrektora

• gabinet głównej księgowej i starszego specjalisty do sp. kadr

• gabinety pielęgniarki szkolnej i stomatologa